A José Luis López Linares rendezte dokumentumfilm elsősorban Jean-Claude Carrière – tavaly elhunyt – forgatókönyvíró óriást követi, amint Goya mesterműveinek máig ható erejét kutatja egy európai kultúráról, filmvilágról, érzelmekről, festészetről és természetesen Spanyolországról szóló elmélkedéssel teli utazgatás során. Carrière azt csinálja, amihez a legjobban ért: a zsenialitást tolmácsolja. Ellátogat a Pradóba; majd Goya szülőházába egy aragoni faluba, Fuendetodos megyébe; valamint a Zaragoza melletti La Cartuja bérházba, amely Goya freskóit őrzi; s további közel 30 helyszínre, ahol Goya jelentős munkái találhatók. Goyára gondolva, festményei előtt állva vagy a forradalmi metszeteit tartalmazó könyvet lapozgatva, amely a napóleoni háborúk kísérteties borzalmait rögzíti, Carrrière néhány lényegre törő megfigyelést tesz – rámutat Goya eltökéltségére, hogy láttassa a szegényeket, bebörtönzötteket és nyomorultakat. Süketsége csak növelte az éleslátását, de sajnos a magányát is… Lázadt a felvilágosodás észuralma ellen; felmutatta egy őrült világ stigmáit.
„Számomra Goya az európai konfliktusokat festette meg a 18. század végén és a 19. század elején, de nemcsak az idők krónikáját írta le: Valahogy látnok volt, ezért a világ, amelyben ma élünk, még mindig úgy néz ki, mint egy Goya-festmény” – nyilatkozott a Reservoir Docs filmkészítő vállalat alapítója, Anais Clanet.
Carrière Buñuelre is visszaemlékezik, akivel közel 20 évig dolgozott együtt, végül Utolsó leheletem című önéletrajzát kísértetiesen örökítette meg. A Schnabellel, Carlos Saurával és Carrière feleségével, Nahal Tajadoddal készített interjúk nemcsak Goya világban elfoglalt helyét érzékeltetik, hanem Buñuelét és Carrière-ét is, és közvetlen átmenetet teremtenek a három géniusz között. A 2022-es Cannes-i Klasszikusok szekcióban szerepelt dokumentumfilm a francia filmek doyenjének, Jean-Claude Carrière-nek spanyolországi látogatását felhasználva három életutat fűz egybe: Carrière-ét, Buñuelét és Goyáét. „José Luis (rendező) és Jean-Claude (narrátor) tehetsége tökéletes párosításnak bizonyult. El tudták kerülni a puszta monográfiát és a túlzott katalogizálást, megragadva Goya víziójának és az emberi állapotról való elmélkedésének lényegét” – nyilatkozták a producerek.
José Luis López Linares – akit a magyarok A művészet templomai: Bosch: A gyönyörök kertje alkotójaként ismerhetnek – által rendezett Goya mesterművei őszinte tisztelgés Carrière előtt is, aki a világ legnagyszerűbb szerzői filmjeinek társírója, olyanoké, mint Miloš Forman (Valmont), Volker Schlöndorff (A bádogdob), Julian Schnabel (Az örökkévalóság kapujában) vagy Luis Buñuel. Carrière társszerzője volt a spanyol mester összes késői francia filmjének, mint például A nap szépe és A vágy homályos tárgya címűeknek. 2023. március végén mutatják be a hazai mozik a Goya mesterművei t, a Pannonia Entertainment forgalmazásában.