• Tytuł


    Wybierz termin







    Kliknij tutaj aby wyświetlić inne wydarzenia (9)

    Tematikus kurátori vezetések a Néprajzi Múzeum új Gyűjteményi kiállításában.

    Csatlakozz ahhoz a tárlatvezetés-sorozathoz, amelyen a 3600 lenyűgöző tárgyat felvonultató, csaknem 10 éven át készült kiállítás és a 153 éves Néprajzi Múzeum rejtett történeteit és érdekességeit ismerheted meg!

     

    2025.03.30. Őshazakutatók hagyatéka

    Eredj az őshazakutatók nyomába! Mire bukkantak azok a 19. és 20. századi kutatók, akik Északkelet-Európában és Ázsiában keresték a magyarság eredetét és rokonait? Csatlakozz ahhoz a tárlatvezetés-sorozathoz, amelyen a 3600 lenyűgöző tárgyat felvonultató, csaknem 10 éven át készült kiállítás és a 153 éves Néprajzi Múzeum rejtett történeteit és érdekességeit ismerheted meg!

    Tematikus kurátori vezetés Hajdu Ágnessel a gyűjteményi kiállításban - Őstörténetek 

     

    2025.04.12. Hétköznapok, mindennapok – Ösvényt vágunk az állandó kiállítás sűrűjében!

    Fülöp Hajnalka Identitástörténetek ösvénye igazán a dolgok sűrűjébe visz, az identitás témakörével foglalkozik. 

    2025.04.13. Átányi történetek – Ösvényt vágunk az állandó kiállítás sűrűjében!

    Fülöp Hajnalka Identitástörténetek ösvénye igazán a dolgok sűrűjébe visz, az identitás témakörével foglalkozik. 

     

    2025.05.04. Néprajzi tárgyakba rejtett Jókai

    Tematikus kurátori vezetés Vass Erikával a gyűjteményi kiállításban.

    Jókai Mórt tiszteletbeli néprajzkutatónak tekintjük, aki a Magyar Néprajzi Társaság alakuló ülésén mondott beszédében a néprajzot nevezte legjobb munkatársának. Művein keresztül nemcsak a nemesek világa jelenik meg előttünk, hanem a falusi emberek életébe, szokásaiba és tárgyi környezetébe is bepillanthatunk. Akadémiai székfoglalóját a magyar néphumorról tartotta. A tárlatvezetés során képzeletben elutazunk szülővárosába, Komáromba, illetve néhány regényének helyszínére, és találkozunk néhány barátjával. A tárlatvezetés Jókai Mór előtt tiszteleg születésének 200. évfordulója alkalmából.

     

    2025.05.11. Határátlépések

    Tematikus kurátori vezetés Gärtner Petrával a gyűjteményi kiállításban.

     

    A múzeum új állandó kiállításában néhány különösen érdekfeszítő képzőművészeti alkotás is megbújik. Jogosan merülhet fel a kérdés: hogyan kerül egy képzőművészeti alkotás a néprajzi tárgyak közé? A képzeletbeli határvonal azonban e két terület között átjárható. Sőt, kimondottan izgalmas ösvény alakítható ki közöttük. Omara, Csók István vagy Mallász Gitta neve garancia erre! A tárlatvezetés során látni fogjuk, hogy a tárgyak saját élettörténetekkel bírnak, amely messze több, mint maga a látható, fizikai valójában megcsodálható alkotás.

     

     

    2025.05.17. Kiállítások kora, Őstörténetek

    Tematikus kurátori vezetés Gyarmati Jánossal a gyűjteményi kiállításban.

    A gyűjteményi állandó kiállítás az intézmény több mint 150 éve gyarapodó gyűjteményéből építkezik, hogy egyedülálló történeteken keresztül gondolkodjon és gondolkodtasson a múzeum magyar és nemzetközi tárgyai által őrzött tudásról. A látványos tárlat nem kiemelt műtárgyak ragyogására épül, hanem arra törekszik, hogy a látogatók kreatív és részletgazdag megoldásokon keresztül felfedezhessék a tárgyak és történeteik egyediségét. Az adatgazdag kiállítás ezért igazi kaleidoszkóp: attól függően ki, mikor tekint bele, mindig változó, színes képet kap az őt körülvevő világról. Ezen a tárlatvezetésen az alábbi kérdésekre kaphatunk választ:

     

    Milyen tárgyakat láthattak a Néprajzi Múzeum első állandó kiállításának látogatói 1898-ban? Vajon kik kezdtek el Magyarországon néprajzi tárgyakat gyűjteni? Milyen újfajta érdeklődés és társadalmi érzékenység kellett ahhoz, hogy megszülethessen egy teljesen új múzeumtípus, a néprajzi múzeum? Hogyan járult hozzá Xántus János kelet-ázsiai expedíciójának gyűjtése, a Bécsi Világkiállítás magyar néprajzi gyűjteménye, valamint az Ezredéves Kiállításon Néprajzi Faluja az első és a jelenlegi állandó kiállításhoz? Kik vagyunk? Honnan jöttünk? Miért különbözik a nyelvünk a legtöbb európai nyelvtől? Mit lehet tudni a magyarság eredetéről? Milyen szerepe van ma a Néprajzi Múzeum gyűjteményében, projektjeiben azoknak a tárgyaknak, amelyeket azok a kutatók, utazók gyűjtöttek a 19. és 20. században, akik abban a reményben indultak útnak Északkelet-Európába és Ázsiába, hogy megtalálják ezekre a kérdésekre a választ? Miért játszanak meghatározó szerepet ezek a kutatások, tárgyak a forrásközösségek kortárs kultúrájában?

    2025.06.01- Terepmunka történetek

    Tematikus kurátori vezetés Bulcsu Lászlóval a gyűjteményi kiállításban.

     

    Mi mindent jelenthet a terepen jelen lenni? Milyen módjai vannak a kapcsolatkialakításnak? Mit is jelent beilleszkedni, alkalmazkodni egy idegen környezetben? Milyen rétegei vannak a kutatói szerepnek? Tárlatvezetésünkön ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ, körbejárva a Néprajzi Múzeum támogatásával megvalósult átányi kutatás történetét. A Fél Edit és Hofer Tamás által a 20. század derekán véghez vitt két évtizedes terepmunka egyik legfontosabb eredménye a Néprajzi Múzeum számára gyűjtött hatalmas, több mint 3500 műtárgyat magába foglaló együttes. A vezetés folyamán a Gyűjteményi kiállításban bemutatott átányi tárgyakon keresztül olyan, a kutatópáros által használt fogalmakkal ismerkedünk meg, mint a beilleszkedő megfigyelés, a monografikus tárgygyűjtés, a néprajzi jelen és a tárgyéletrajzi szemlélet.

     

    2025.06.15- Művészet és etnográfia

    Tematikus kurátori vezetés Frazon Zsófiával a gyűjteményi kiállításban.

     

    A Néprajzi Múzeum gyűjteményében alapításától fogva fontos szerepet játszik a tárgyak esztétikai minősége, pedig a néprajztudomány és a néprajzi muzeológia fő kutatási szempontjai mindennapi funkcionalitás dokumentálásán és megértésén vannak. A Művészet és etnográfia téma ezt, a funkcionalitáson túlmutató esztétikát, ezen belül is az egzotikus szépség felfedezését, múzeumi integrálását és kritikáját vizsgálja. Maszkok, szobrok, fegyverek, díszített tárgyak. Kolonializmuskritika, fekete test, fehér tekintet és múzeumkritika.

     

    2025.06.22- „Megismerni őket annyi, mint megszeretni!”

    Tematikus kurátori vezetés Földessy Edinával a gyűjteményi kiállításban.

     

    Kereken 150 éve, 1875. június 22-én született Budapesten Torday Emil, aki banktisztviselőből vált korának legelismertebb Kongó-kutatójává. Közel 10 éves kongói tartózkodását belga gyarmati tisztségviselőként kezdte, majd kereskedelmi ügynökként folytatta, végül pedig a British Museum égisze alatt tudományos kutatóként és gyűjtőként zárta. A neki tisztelgő születésnapi tárlatvezetésen a Kuba birodalomban végzett kutatása kerül a középpontba, a busongo királlyal való barátságának a felidézésével és páratlan szépségű tárgyak felvonultatásával. A vezetésen a Néprajzi Múzeum Afrika-gyűjteményének a története és az állandó kiállításhoz való sokszínű hozzájárulása is feltárul.

     

    2025.06.29.- Vetett ágytól a festett kanapéig

    Tematikus kurátori vezetés Molnár Tamással a gyűjteményi kiállításban.

     

    A tárlatvezetésen a Gyűjteményi Kiállítás festett és festetlen bútorai kerülnek fókuszba. A látogatók megismerkedhetnek a kiállított bútorok származásával, történetével, illetve a kiállításban betöltött szerepükkel. Mindezeken felül szó esik a különböző formákról, bútortípusokról és az egyes vidékekre jellemző stílusokról.

     

    2025.07.05- Rajztanárok terepen

    Tematikus kurátori vezetés Bata Tímeával és Tasnádi Zsuzsannával a gyűjteményi kiállításban.

    Cifraszűrök, díszkerámiák, festett ládák és történeti anyagok dokumentumaival ismerkedünk, betekintünk az ornamentika és székelykapu kutatásokba a népi kultúrát megörökítő rajzokon és fényképeken keresztűl.

     

    A tárlatvezetés során Huszka József, Szinte Gábor, Juhász Árpád, Ács Lipót, Haáz Rezső rajztanárok színes életútját és munkásságát is megismerjük.

     

    2025.07.06 - Heritage and museums

    Tematikus kurátori vezetés Foster Hannah-val angol nyelven a gyűjteményi kiállításban.

    The guided tour explores connections of heritage and museums in the permanent exhibition, focusing on parallel narratives, multivocality, enriching friction and the myth of neutrality. The tour starts at the exit of the Collection Exhibition and provides a reversed visit, giving a new perspective for further individual exploration too.

     

    2025.07.12-Kortárs tárgyak, kortárs tapasztalatok műtárgyösvény

    Tematikus kurátori vezetés Frazon Zsófiával a gyűjteményi kiállításban.

     

    Deszkás cipő, ottfelejtett kendő, anyagváltó eszközök, befőttesgumik, Oláh Mara (Omara) festmény, busó bögre és dobóháló. Ruhatárkutatás, kortárs archeológia, részvétel és együttműködés, történetmesélés, kommentár, kortárs művészet és intervenció. Hagyományos tárgyak, tudás és kortárs tapasztalat ér össze ezekben a tárgyakban, amelyek egyszerre mindennaposak és kivételesek. Miként találják meg a helyüket a jelenkori tárgyak és a kortárs tapasztalatok egy százötven éves etnográfiai gyűjteményben, és miként dolgozik a muzeológus és a kurátor a múzeumhasználókkal vagy akár képzőművészekkel a múzeumban. A tárlatvezetés erre hoz példákat, olyan, a rendszerváltás követő időszakból, amikor a sorozatgyártás és a tömegtermelés látszólagos egyformaságot és azonosságot teremt a hétköznapi tárgykultúrában, melyet, ha közelebbről is megnézünk, elképesztő szubjektív világokra találunk. A deszkáscipőtől a dobóhálóig.  

     

    2025.07.13.- Udvarlás, párválasztás, lakodalom

    Tematikus kurátori vezetés Bodnár Katával a gyűjteményi kiállításban.

     

    Műtárgyösvény, Stafírung, legényjáró napok, búsanya, a híres vőfélybot és a főkötő mind egy-egy tárgy, tárgyegyüttes vagy történet a Néprajzi Múzeum gyűjteményi kiállításában, melynek felfedezésére várjuk a tárlatlátogatáson részt vevő érdeklődő látogatókat. És az is kiderül mit rejt a menyasszonyi láda belseje.

     

    2025.07.20- Vetett ágytól a festett kanapéig

    Tematikus kurátori vezetés Molnár Tamássala gyűjteményi kiállításban.

    A tárlatvezetésen a Gyűjteményi Kiállítás festett és festetlen bútorai kerülnek fókuszba. A látogatók megismerkedhetnek a kiállított bútorok származásával, történetével, illetve a kiállításban betöltött szerepükkel. Mindezeken felül szó esik a különböző formákról, bútortípusokról és az egyes vidékekre jellemző stílusokról.

    Proponujemy również


    2025. május 3-4. A Szent István Király Múzeum hagyományos tavaszköszöntő ünnepe

    Járja be az egykori szigetszentmiklósi Csepel Autógyárat egy Ikarus 30-as autóbusszal, melynek szíve-lelke Csepel gyártmány.

    A 60 perces angol nyelvű túrák mindennap háromszor (13:30, 15:00, 16:30) indulnak. Időszakosan olasz, francia, spanyol, német és magyar nyelvű…

    Uwaga! Czas sesji koszyka wkrótce wygaśnie!
    pozostało czasu:
    00:00

    pozycji w koszyku

    suma:


    Czas sesji upłynął. Aby dokonać zakupu biletów należy je ponownie dodać do koszyka.





    © Minden jog fenntartva - MusicalInfo.hu 2006-2016