Dmitrij Sosztakovics (1906-1975) a huszadik századi orosz zene egyik legjelentősebb alkotója, akinek élete és művei is tele vannak ellentmondásokkal. Hangversenyünk minden műsorszáma különleges jelentőségű, mert magyarországi bemutató. Szólistaként a világhírű Gustav Riviniust csellóművészt köszönthetjük, aki Saarbrückeni Zeneakadémia és a Maastrichti Konzervatórium professzora.
Sosztakovics: Columbus nyitány - magyarországi bemutató Schumann: Gordonkaverseny – Sosztakovics hangszerelésében – magyarországi bemutató Sosztakovics: Kisvárosi Lady Macbeth – szvit - magyarországi bemutató Sosztakovics: Valse szvit (Thomas Sanderling feldolgozása) – magyarországi bemutató
KÖZREMŰKÖDIK
Gustav Rivinius – gordonka
VEZÉNYEL
Thomas Sanderling
Dmitrij Sosztakovics (1906-1975) a huszadik századi orosz zene egyik legjelentősebb alkotója, akinek élete és művei is tele vannak ellentmondásokkal. Olyan korban élt és alkotott, amikor hazájában a kommunista ideológia szerint a művészet is a hatalom fegyverei közé tartozott, ezért nem tartották tiszteletben az alkotói szabadságot, hanem előírták, hogy a népnek milyen művészetre van szüksége. Sosztakovics Pétervárott született, tanulmányait a leningrádi Konzervatóriumban fejezte be. Sok kortársával szemben nem hagyta el a Szovjetuniót, ahol zajos sikerben és kemény bírálatban egyaránt része volt. Több művét kényszerült visszavonni, ugyanakkor többször tüntették ki a legmagasabb állami díjakkal. Thomas Sanderling karmester személyes jóbarátja volt, szoros szakmai kapcsolat volt közöttük, több jelentős művének ősbemutatóját vezényelte. Hangversenyünk minden műsorszáma különleges jelentőségű, mert magyarországi bemutató. Szólistaként a világhírű Gustav Riviniust csellóművészt köszönthetjük, aki Saarbrückeni Zeneakadémia és a Maastrichti Konzervatórium professzora.
Kalandos életet élő vándorcigányok és hatalmukkal visszaélő, galád, mégis nevetséges nemesek a főszereplői a klasszikus Jókai-regényből, A cigánybáróból készült adaptációnak,…