• Program


    Varga Judit szerzői estje - Főszerepben: Boldoczki Gábor / KAMARAKINCSEK / ELŐHANG 18:30
    2

    Varga Judit szerzői estje - Főszerepben: Boldoczki Gábor / KAMARAKINCSEK / ELŐHANG 18:30

    Varga Judit, a Bécsi Zeneakadémia zeneszerzés tanszékének vezetője 2022-23-ban az évad zeneszerzője. Szerzői estjén nemcsak saját művei szólalnak meg, hanem számára fontos barokk, klasszikus-romantikus és 20. századi kompozíciók is, mégpedig élénk párbeszédet folytatva Varga Judit saját műveivel.  több

    Nincs aktuális előadás

    Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

    Utolsó előadás dátuma: 2022. október 6. csütörtök, 19:30

    Vezényel: Vajda Gergely

    Közreműködők:

    Boldoczki Gábor: trombita

    Varga Judit, Borbély László: zongora

    Schlanger Tamás: ütőhangszerek

    Tóth-Vajna Zsombor: csembaló

    Liszt Ferenc Kamarazenekar

    Műsor:

    Biber: Battalia à 10

    Varga Judit: Black & White

    Ives: A megválaszolatlan kérdés

    Varga Judit: Bending Space and Time - concerto grosso trombitára, zongorára, ütőhangszerekre és vonósokra - ősbemutató

    Arvo Pärt: Cantus in memoriam Benjamin Britten

    Varga Judit: Lou Andreas-Salomé (részletek) - magyarországi bemutató

    Grieg: Holberg-szvit, op. 40

    Varga Judit: Mosar II

    Varga Judit, a Bécsi Zeneakadémia zeneszerzés tanszékének vezetője 2022-23-ban az évad zeneszerzője. Szerzői estjén nemcsak saját művei szólalnak meg, hanem számára fontos barokk, klasszikus-romantikus és 20. századi kompozíciók is, mégpedig élénk párbeszédet folytatva Varga Judit saját műveivel. A koncert első felében a kísérletezés terepén járunk, s itt hangzik majd el egy kifejezetten erre a koncertre írott mű is, amelynek egyik szólistája a trombitaművész Boldoczki Gábor, az évad művésze lesz, az est második része ugyanakkor populárisabb vizekre evez, s ez a klasszikus művekre éppúgy vonatkozik, mint Varga Judit darabjaira.

    Ha tetszik, a koncert első fele a jövő lehetőségeit kutatja, a második fele a múltba tekint. Heinrich Ignaz von Biber 1673-as Battalia című darabjában például egy sokszólamú, sokhangnemű paródiát is hallunk, amelyben a részeg katonák éneke jelenik meg, Charles Ives 1908-as A megválaszolatlan kérdés című darabjában pedig a fúvósok által kísért trombitaszóló tonalitáson túli zenei világa feszül neki a vonósok éteri akkordjainak. E két darab között szólal meg Varga Judit Black & White című 2018-as műve, amelyben - miként Ives-nál - egyén és közösség viszonya éppúgy (megválaszolatlan) kérdésként merül fel, mint az ősbemutatóként elhangzó kompozícióban: a Bending Space and Time című „concerto grosso” három szólistát alkalmaz a vonószenekarral szemben, trombitát, zongorát és ütőhangszereket. A hangverseny második felében aztán a zenei múlt tűnik fel a horizonton. A „klasszikusokat” Arvo Pärt 1977-es archaikus Britten-hommage-a és Edvard Grieg népszerű Holberg-szvitje képviseli. Utóbbi 1884-ben született ugyan, zenei utalásrendszere azonban erősen 18. századi. Ebben a részben is két Varga Judit-mű szerepel: egy filmzene, amely a 20. század elejének nevezetes femme fatale-járól, Lou Andreas-Saloméről szól, valamint a 2019-es Mosar II című darab, melynek zenei anyagában egy popzenei szám és Varga Judit egy másik filmzenéje is helyet kap.

    Az előadást 18.30-tól Előhang címmel beszélgetés előzi meg. További részletekről a koncert előtti hetekben a honlapunkon tájékozódhatnak.

    Rendező: Müpa

    Ajánlatunk


    Kelemen Barnabás évtizedek óta a magyar és a nemzetközi zeneélet ünnepelt művésze, aki szólistaként és kamaramuzsikusként világszerte sikereket arat. Számos verseny győztese, játékát díjnyertes hanglemezek - köztük a Bartók Új Sorozat CD-i - örökítették meg.

    Tóth-Vajna Zsombor a fiatal magyar historikus régizenészgeneráció kiemelkedő tehetségű tagja, karmester és a régi billentyűs hangszerek specialistája: orgona-, csembaló-, fortepiano- és klavikordművész. Tanulmányait a budapesti Zeneakadémián és az Amszterdami Konzervatóriumban végezte.

    Számít-e a múzsa csókja, és egyáltalán mi az? Honnan és hogyan jön a zene, a szöveg, és minden, amit nem a „józan ész” hoz létre, de ami nélkül az életnek semmi értelme?

    Ajánló


    Az előadás a műfajtól megszokott módon nincs híján humornak, játékosságnak, A mosoly országa a kibékíthetetlen világnézeti ellentétek, kulturális és társadalmi…

    A Koyaanisqatsi sikere után az amerikai rendező, Godfrey Reggio műhelyében megszületett a Qatsi trilógia.

    JOHANNES BRAHMS: Akadémiai ünnepi nyitány, op. 80 JOHANNES BRAHMS: D-dúr hegedűverseny, op. 77 *** BARTÓK BÉLA: Zene húros hangszerekre, ütőkre…

    Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
    becsült lejárati idő:
    00:00

    tétel a kosárban

    összesen:


    Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!





    © Minden jog fenntartva - MusicalInfo.hu 2006-2016