• Program


    Grassalkovichtól Ambrus Zoltánig. Szlávik Zsóka előadása

    Grassalkovichtól Ambrus Zoltánig. Szlávik Zsóka előadása

    Gödöllői Akadémia II/3. előadása
    Jegyár: 500, Akadémiai bérlet: 1500 Ft
    Művészetek Háza Gödöllő
    F62 Rendezvény- és kiállítóterem
    Esemény kezdése: 2020. 10. 16. (péntek) 16.00

    Nincs aktuális előadás

    Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

    Utolsó előadás dátuma: 2020. október 16. péntek, 16:00

    Ambrus Zoltán édesanyja, Ambrus Józsefné Spett Vilma felmenői már az 1780-as években kapcsolatban voltak Gödöllővel. Édesapja, Spett Ferenc gazdatiszt volt Kovacsóczy Mihály gödöllői gazdatiszt Johanna nevű lányát vette el feleségül.

    Kovacsóczy Mihály felesége, Foltényi Mária pedig annak a Foltényi (Foltin) Jánosnak volt a lánya, aki a Grassalkovich uradalom prefektusa, számvevője volt 1781-1799 között.

    Nagyon messzire nyúlnak tehát a szálak. Ez volt az oka, hogy amikor Ambrus Zoltán édesapjának, Ambrus Józsefnek az 1849-es isaszegi csatában szerzett tüdősérülése miatt jó levegőjű helyen kellett nyaralnia, felesége, Spett Vilma az idefűződő emlékek hatására Gödöllőt választotta. Eleinte csak nyárra béreltek lakást, majd 1897-ben az akkor már özvegy Ambrus Józsefné megvette a Tégla utcában (ma Lovarda utca) a kis házat, melyben Ambrus Zoltán 1932-ben bekövetkezett haláláig sok kedves órát töltött feleségével és lányával, édesanyjával és testvéreivel együtt.

    A nyaralót Ambrus Gizella (az író lánya) és férje, Fallenbüchl Tivadar 1934-ben átalakították, így vette fel a ház a mai formáját. Unokája, dr.Fallenbüchl Zoltán történész 1985-ben a kertben felállíttatta az író szobrát (Búza Barna alkotása), majd 1990-ben létrehozta az Emlékházat. Halála után, 2007-ben özvegye a teljes berendezést a Gödöllői Városi Múzeumnak adományozta.

    Híres rokonaik között van Mihály Dénes feltaláló (Gödöllő,1894 -Berlin,1953) - Ambrus Zoltán testvérének, Máriának a fia, illetve a régmúltból ifj.Kovacsóczy Mihály (Gödöllő, 1801 – Pest, 1846) a reformkori irodalom jeles képviselője.

    Gödöllőn utca őrzi Ambrus Zoltán és unokaöccse, Mihály Dénes emlékét (Ambrus Zoltán-köz, Mihály Dénes-köz – ezen emléktábla is van, Ambrusén nincs! Kovacsóczy Mihályról viszont semmilyen formában nem emlékeztünk meg még eddig. Ezért fontos lenne, a kettős évfordulóra valamilyen formában ez megtörténjen: 2021-ben születésének 220., halálának 175. évfordulója lesz. Ebben az előadásban erre is szeretném felhívni a figyelmet.

    Ajánlatunk


    Az István, a király egy családi viszály története: Géza fejedelem halála után fia örökölné a hatalmat, de a hagyományokra hivatkozva nagybátyja, Koppány is tömegeket gyűjt maga köré. István külföldi támogatással megszilárdíthatja a pozícióját, de a véres összecsapás elkerülhetetlen.

    1958, nyara – Éktelen drága gyémántot hoznak a Minneapolis City Bankba. Egy notórius fegyenc megszökteti magát, hogy lecsapjon a kőre, közben beszáll mellé a kretén haverja, a szélhámos csaja, meg egy... karbantartó. Elcserélt személyazonosságok, titkolt tervek, szerelmi háromszögek, és egy város, ahol lassan a díszpolgár is gengszter. Ludwig herceg gyémántja pedig csak arra vár, hogy valaki, végre, lopja már el.

    Glattauer vígjátéka nagy emberismerettel és virtuozitással sodorja nézőjét a hősökkel együtt a jövő meglepetései felé...

    Ajánló


    Daphne du Maurier regénye alapján a Szegedi Szabadtéri Játékok önálló bemutatója

    40 évvel első szegedi előadása után visszatér az István, a király!

    Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
    becsült lejárati idő:
    00:00

    tétel a kosárban

    összesen:


    Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!





    © Minden jog fenntartva - MusicalInfo.hu 2006-2016