• program


    J. S. Bach: Máté-passió, BWV 244
    6

    J. S. Bach: Máté-passió, BWV 244

    J. S. BACH (1685-1750):
    Máté-passió, BWV 244

     Læs mere

    Nincs aktuális előadás

    Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

    Last event date: Tirsdag, 15. April 2025 19:30

    Kovács Ágnes – szoprán

    Balogh Eszter – alt

    Bernhard Berchtold – Evangélista

    Megyesi Zoltán – tenor

    Melkovics Zoltán – Jézus

    Julian Orlishausen – basszus

    Purcell Kórus, Orfeo Zenekar

    Vezényel: Vashegyi György

    A Máté-passiót – a zenetörténet egyik legjelentősebb alkotását – Johann Sebastian Bach (1685–1750) a lipcsei Tamás-templom karnagyaként írta, szolgálati idejének elején, a mű bemutatójára 1724 nagypéntekén a Nikolaikirchében került sor. A Krisztus szenvedéstörténetét megjelenítő oratorikus mű, a zeneszerző életművének legterjedelmesebb munkája a nagyheti szertartások része volt, de hangversenytermekben máig gyakran szólal meg ebben az időszakban – ahogyan most is, a Haydneum zeneakadémiai bérletében, a Purcell Kórus, az Orfeo Zenekar és a hozzájuk csatlakozó, elsőrangú nemzetközi szólistagárda előadásában, Vashegyi György vezényletével.

     

    Bach a Máté-passiót a Picander művésznevet használó Christian Friedrich Henrici (1700–1764) szövegére komponálta. A német költő a zeneszerzőhöz hasonlóan 1723-ban költözött Lipcsébe, és számos Bach-kantátához is librettóval szolgált. Ahogy sok más passióban, Bach remekművében is az úgynevezett testóra: recitativókat éneklő tenorra hárul a legnagyobb feladat: a szenvedéstörténet elbeszélése. A 78 számból álló, kétrészes Máté-passió kettős kórust és kettéosztott zenekart foglalkoztat, a művet nagyszabású nyitó- és zárókórus keretezi, a kompozíció műfaji és formai világában meghatározó szerepet játszanak a lélek reflexióit megszólaltató áriák, a nép hangját közvetítő kórustételek és a tagoló szerepű, ám erkölcsi tanulságot is megfogalmazó korálok. A Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar több mint három évtizede működik a magyar historikus régizenei interpretációs gyakorlat két meghatározó műhelyeként. Alapítójuk, Vashegyi György, a magyar zeneélet középponti művészegyénisége máig a két együttes vezetője. A produkcióban részt vevő énekesek valamennyien a stílus kiváló ismerői, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar állandó partnerei.

     

    Aktuelt


    A Mágnás Miska a magyar operettirodalom egyik legsikeresebb műve, mely újra és újra repertoárra kerül zenés és prózai színházakban egyaránt. Ez egyrészt szatirikus, mulatságos történetének köszönhető, másrészt Szirmai Albert és Gábor Andor olyan pompás, örökzöld számainak, mint például A nő szívét ki ismeri, az Úgy szeretnék boldog lenni vagy a Cintányéros cudar világ.

    „Egy mindenkiért – mindenki egyért!” - ki ne ismerné Athos, Porthos, Aramis és az ifjú D’Artagnan történetét? A muskétások kalandjai azonban most vadonatúj feldolgozásban ragadják magukkal a közönséget a Szegedi Szabadtéri Játékok következő, saját produkciójában.

    A világ egyik leghíresebb Grimm-meséjéből készült táncjáték a budapesti ősbemutató óta nemcsak itthon, hanem külföldön is hatalmas népszerűségre tett szert, az elmúlt 20 évben három kontinenst meghódítva bejárta a világot.

    PÅ PLAKATEN


    A káprázatos bohózatok mestere, Feydeau a végletekig fokozza a konfliktusokat. Szereplői ambiciózus, önző emberek, akik képtelenek tisztán látni. Hiúságuk felülkerekedik…

    Az argentin politikai menekült szülők gyermekeként, Svédországban született José González a kétezres évek svéd popzenei hullámának egyik prominens dalszerző-énekese, aki…

    Paul és Corie friss házasok, a fiú konzervatív, ambiciózus ügyvéd, a lány romantikus és igazi szabad lélek. Az első, tökéletes…

    Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
    tilbageværende tid
    00:00

    enhed(er) i kurven

    total:


    Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.





    © Minden jog fenntartva - MusicalInfo.hu 2006-2016