Az ISON új irodalmi sorozata Ruff Orsolyával és Szeder Katával.
“Keményített alsószoknya, és olyan ravasz kis cipellő, amelyik megfogja a szemet, mikor átlép egy tócsán, és kivillan a bokája. Megérti ezt, uram?” Már aBűn és bűnhődésben is tudták, hogy egy kivillanó boka örökké emlékezetes marad. De milyen szabályok határozták meg sokáig a nők kinézetét, és azt, hogy a nyilvánosság előtt mennyit mutathatnak meg a testükből? Mire szolgált az erényöv, és hogyan oldották meg évszázadokon keresztül a fogamzásgátlást? Vajon van-e egyáltalán szex Jane Austen műveiben, és miért fogták annak idején perbe D. H. Lawrence-t aLady Chatterley szeretőjéért? Szégyenkezés nélkül a prüdériáról - az irodalom és a művészetek segítségével.
“A kultúra az egy: irodalom, tudomány, az utca karaktere, a rendőrök beszédmódja, a lakások berendezése, a nők öltözködése (Magyarországon a férfiak nem öltözködnek, csak ruhát hordanak), az étterem, a foci, az autóvezetési szokások: ez mind egy.” (Esterházy Péter)
Ruff Orsolya és Szeder Kata KultúrFlipper estjein szeptembertől decemberig mátrixépítő játékba hívunk az ISON-ba. Oda-vissza adogatva a labdát művészeti, társadalomtörténeti, történelmi és popkulturális referenciák között bolyongva vizsgálunk meg közelebbről is egy-egy sokrétű jelenséget. Mesélünk és beszélgetünk, kérdezünk, képekkel, könyvekkel, filmekkel illusztrálunk, ok-okozati összefüggéseket keresünk, hogy mire a pálya végére érünk, ne csak egy izgalmas kultúrtörténeti térkép rajzolódjon ki a szemünk előtt, de új megvilágításba is helyezzünk jó pár sztereotípiát.
Ruff Orsolya és Szeder Kata 2021-ben kezdett el közösen irodalmi projekteken dolgozni. Az első munkájuk a Könyves Magazinon megjelenő Az Austen-projekt című podcastsorozat volt, majd ezt követte A Szabó Magda-titkok. Mindkettő esetében azt kutatták, vajon mitől olyan népszerűek ezek a szerzők és műveik mind a mai napig, mit olvashatunk ki belőlük az adott korról - vagy akár a sajátunkról -, társadalmi viszonyrendszerekről, normákról, elvárásokról. 2024 nyarán ért véget a főváros 150. születésnapja alkalmából indított Budapesti nők projektjük, ahol olvasókörökön és egy podcastsorozatban vizsgálták, miként hatottak a nők a városra,egyáltalán, milyen lehetőségeket és életutakat kínált nekik Budapest.
A GRUND - vígszínházi fiúzenekar 2017. május elsején alakult, a Vígszínház 121. születésnapján adta első koncertjét. A zenekar tagjai mindannyian a Dés-Geszti-Grecsó: A Pál utcai fiúk című nagy sikerű zenés játék vígszínházi ősbemutatójának szereplői: Wunderlich József, Ember Márk, Zoltán Áron, Medveczky Balázs és a zenekarvezető: Fesztbaum Béla.
Mindenkivel megeshet – mármint ha nő, és elmúlt annyi… A mi történetünk ma játszódik, a new york-i Bloomingdale’s áruházban – de játszódhatna a világ bármelyik más áruházában is. A szereplőink négy nő, és velük is megesik az… Az, amiről nem szeretünk beszélni. Mert tabu.
Éld át a legnagyobb rockslágerek varázsát egy különleges estén, ahol a legendás dallamok vonósnégyes előadásában, több száz gyertya fényénél csendülnek…