Dukay Barnabás: Magány és csend, 7 szólamú nőikarra (San Juan de la Cruz) Schütz: Verleih uns Frieden genädiglich, SWV 372 Schütz: Er ist erschienen die heilsame Gnade Gottes, SWV 371 Dukay Barnabás: Ave Maria, 3 szólamú nőikarra Dukay Barnabás: egymásban megosztva karácsonyt élni, korálmotetta vegyeskarra (Domokos Johanna) Dukay Barnabás: a Háromsághoz, 3 szólamú nőikarra (Szent Ambrus: O lux beata Trinitas) Schütz: Die mit Tränen säen werden mit Freuden ernten, SWV 378 Dukay Barnabás: Kéz, amint végighalad, 6 szólamú vegyeskarra (Domokos Johanna költeménye) Dukay Barnabás: hogy idő nem lesz többé, 8 alt és 8 tenor szólamra (Jelenések 10/6) Schütz: Selig sind die Toten, SWV 391 Schütz: Die Himmel erzählen die Ehre Gottes, SWV 386 Dukay Barnabás: … a fényben nyíló, csend …, 6 szólamú motetta (Domokos Johanna)
Új Liszt Ferenc Kamarakórus (karigazgató: Nemes László Norbert)
Az Új Liszt Ferenc Kamarakórus programjának középpontjában Dukay Barnabás vokális művészete áll. A művész a magyar kortárs zeneszerzés egyik legkülönösebb alakja, erőteljes egyéniségű alkotó, mind hangszeres, mind vokális zenéjének spirituális kisugárzása van. A modern zenei nyelv kialakításának folyamatában számára nem a technikai újítások, sokkal inkább a zene szellemi dimenziójának meghatározása a lényeges. Bár pályája az Új Zenei Stúdió tagjaként indult el, az avantgárd újítások lehetősége mellett Dukay számára az évszázados zenei hagyomány mindig is nagy fontossággal bírt, különösen a XVIII. század vége előtti hagyomány. S miközben hatással van zenéjére a régi mesterek gondolkodása és zenéjük spiritualitása, soha nem utánozza mereven azok technikáját. Világ- és művészetszemléletük lelki közelsége a kapcsolódás alapja. Dukay Barnabás motettái nem ábrázolnak abban az értelemben, ahogyan szöveg és zene kapcsolatára általában gondolni szoktunk, zenéje a hallgató számára elvont és első hallásra talán hűvösnek tűnhet. Leginkább a „kultikus hatású időtlenség” jellemző műveire, amit elemzői mindig kiemelnek. De hasonló mértékben jellemzi a kompozíciókat a kifinomultság, az érzékenység és a végtelen nyugalom. A szerzővel való egyetértésben a Dukay-motetták elhangzása mellett Heinrich Schütz motettái szólalnak meg, akihez szintén bensőséges, szubtilis barátság kapcsolja.
A különleges hangulatú musicalremek hazai története során mindössze második alkalommal, eredeti koncepcióban került színre a Szegedi Szabadtéri Játékokon, és egy csapásra meghódította a közönségszívét. Nyáron Manderley újra kitárja kapuit a borzongásra, izgalmakra, romantikára és sodró dallamokra vágyók előtt!
Ludovico Einaudi 2025-ben visszatér Magyarországra! Ne hagyja ki ezt az egyedülálló zenei élményt 2025. május 26-án, az MVM Dome-ban! Ludovico Einaudi különleges koncertje egy estére a zene, az érzelmek és a művészetek világába kalauzolja Önt. Vásárolja meg jegyét most, és legyen részese a csodának!
Repülöm a piros eget, égve reped,
siratom-e, siratom-e majd eleget?
Ha valami így fáj, mélybe talál,
nem a seb, a lélek,
az kiabál.
(Szarka Tamás: Repülöm a piros eget)
Makszim Gorkij első, 1892-ben nyomtatásban is megjelent elbeszélése, a romantikus hangvételű, tragikus szerelmi történetet elmesélő Makar Csudra a neves orosz író egyik legnépszerűbb prózai műve, amely alapján több feldolgozás is készült. A legismertebb ezek közül az 1976-ban kiugró sikerrel bemutatott, Emil Loteanu által rendezett zenés játékfilm, „A cigánytábor az égbe megy”, amely azóta is a szovjet filmművészet legnézettebb alkotásai közé tartozik.
A vén Makar Csudra által elmondott legenda egy büszke cigányfiú, Lojko Zobar és a gyönyörűséges cigánylány, Esthajnal találkozásáról szól, akik egymásba szeretnek, ám a szerelem mindent elsöprő érzését mégis béklyónak tartják, mert útjában áll a szabadságuknak. Mivel egyikük sem akar engedni a másiknak, Lojko végül megöli Esthajnalt.
A szerelem és szabadság fájdalmas ellentétének témája régóta foglalkoztatja Szarka Tamást, a Ghymes együttes legendás költő-zeneszerzőjét, aki számos dalt komponált Gorkij elbeszélésének ihletésére. Megfogalmazása szerint az általa írt cigányballada „két gyönyörű, erős és büszke emberről szól, akiknek annyira erős a szabadságvágya, hogy nem bírják el a világ legszebb kötelékét, és inkább belehalnak”. Szarka Tamás új színpadi művének zenei világa az autentikus cigány népzenében gyökerezik, a nagyszabású produkció látványos vizualitással, lendületes táncokkal és drámai erejű színészi játékkal idézi meg a cigányság folklórját, szenvedélyes lelkületét.
2025 június 25-én a világhírű vokális együttes Budapestre érkezik, hogy az MVM Dome színpadán egy felejthetetlen koncerttel örvendeztesse meg rajongóit.…