• program


    Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok, Itália kisugárzása – Donizetti, Csajkovszkij, Marcello, Seiber

    Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok, Itália kisugárzása – Donizetti, Csajkovszkij, Marcello, Seiber

    Weiner–Szász Kamaraszimfonikusok
    Itália kisugárzása – Donizetti, Csajkovszkij, Marcello, Seiber
     Læs mere

    Nincs aktuális előadás

    Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

    Last event date: Lørdag, 27. Oktober 2018 19:00


    2018. október 27. szombat 19:00
    Magyar Tudományos Akadémia
    MTA Díszterem
    1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.


    WEINER–SZÁSZ KAMARASZIMFONIKUSOK

    Műsor:

    B. MARCELLO: Bevezetés, ária és presto
    DONIZETTI: Klarinét-concertino
    DONIZETTI: C-dúr allegro
    SEIBER: Divertimento klarinétra és vonósokra
    CSAJKOVSZKIJ: Firenzei emlék, op.70

    KLENYÁN CSABA (Liszt-díjas) – klarinét
    SOMOGYI PÉTER hangversenymester

    A műsorról:

    BENEDETTO MARCELLO (1686–1739) nemesi származása és sokirányú képzettsége folytán egyike volt a Velencei Köztársaság vezető polgárainak. Apjától hegedülni tanult, majd Francesco Gasparini, az Ospedale della Pieta (a Vivaldi által elhíresült zárda, árvaház és zeneiskola) tanára, és a zeneszerző Antonio Lotti, a Szent Márk-székesegyház orgonistája képezte tovább. A vonósokra írott Bevezetés, ária és presto az olasz barokk muzsika egyik gyöngyszeme.

    GAETANO DONIZETTI (1797–1848): Itáliában a XVIII. sz. végétől a dalszínház került a zenei érdeklődés középpontjába, s ebben része volt Donizetti olyan nagy sikerű operáinak is, mint Szerelmi bájital, a Don Pasquale, a Lammermoori Lucia, A kegyencnő, a Boleyn Anna, Az ezred lánya. Életművében háttérbe szorult az instrumentális zene; kamara- és versenyműveinek többsége a kor virtuóz hangszeres előadóinak írott alkalmi kompozíció. A B-dúr klarinét-concertino és a vonós C-dúr allegro is ilyen, és miközben bravúros megszólaltatást igényel, éppoly elbűvölő a dallamvilága, mint az operáinak.

    SEIBER MÁTYÁS (1905–1960) Kodály Zoltán tanítványa volt. Amikor 1925-ben egy zeneszerzői versenyen nem az ő fúvós-szextettje kapta a legtöbb szavazatot, Bartók Béla lemondott zsűritagságáról. 1927-ben Kodály ajánlásával Frankfurtba ment, és az ottani zeneakadémián megalapította a jazz tanszakot. A háború alatt egy vonósnégyes csellistájaként hajókon zenélt. 1930-ban Londonba költözött, és Michael Tippett meghívására a Morley College tanára lett. Itt alapította meg híres kórusát, a Dorian Singers-t. Miközben koncertdarabjaival és tanárként európai hírnevet szerzett, filmzenéket is írt, például az Állatfarm animációs változatához, sőt George S. Mathis álnéven a könnyű műfajban is maradandót alkotott. A toccatával kezdődő Divertimento klarinétra és vonósokra 1926-ban keletkezett.

    PJOTR CSAJKOVSZKIJ (1840–1893) mecénása, Nagyezsda von Meck firenzei villáját – és magát a várost – tartotta kedvenc „alkotóházának”, ahol A Pikk Dáma című operája megírásának idején, 1890-ban járt utoljára. Még az évben, Párizsban vetődött fel benne a gondolat, hogy szeretett Firenzéjéről zeneművel emlékezzen meg. Elképzelése vonóshatos formájában öltött testet. Művét amerikai utazása után 1891 végén véglegesítette, és így írt bátyjának: „Micsoda szextett, és micsoda fúga a végén – kész öröm! Szörnyen elégedett vagyok. Ötletben nem volt hiány, a forma újdonsága hozott zavarba.” A Firenzei emlék az 1892-es szentpétervári premier óta töretlenül népszerű Olyannyira, hogy a vonószenekarok repertoárjára is felkerült.

    Aktuelt


    Kukorica Jancsi és Iluska megindító szerelmi története, a csodás, magyar népmesei motívumokban bővelkedő daljáték, mely híven követi az eredeti művet - és amely több mint száz éve visszatérő sikerdarabja a hazai és határon túli színpadoknak -, negyven év után ismét látható lesz a Budapesti Operettszínházban.

    Lázár Ervin mesejátékát már számos változatban láthatták az író rajongó olvasói. Tévéjáték, könyv, vagy színházi formában, sőt egy generáció nevelkedett Dömdödöm kedves versmondásán, vagy Bruckner Szigfrid hencegő oroszlán nagyzolásain.

    Az otthonos légkörben zajló programokon a nézők, miközben a zenekar kiváló művészeinek játékát hallgatják, játékosan és interaktívan ismerkednek meg a szimfonikus zenekar hangszereivel és a koncertre járás szabályaival. A hangverseny után kakaó várja a gyerekeket az előtérben.

    PÅ PLAKATEN


    A musicalben árva gyerekek egy csapata kószál a háborús front kellős közepén. Egy békés hajlékra vágynak, ahová behúzódhatnak éjszakára. És…

    Minden idők egyik legkedveltebb romantikus története, az ikonikus film sikeréhez méltó, musicalként születik újjá a Madách Színház színpadán.

    Boris Eifman / ifj. Johann Strauss A PYGMALION-HATÁS Balett két felvonásban

    Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
    tilbageværende tid
    00:00

    enhed(er) i kurven

    total:


    Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.





    © Minden jog fenntartva - MusicalInfo.hu 2006-2016